Yerli Türk Sonda Roketi

Yerli Türk Sonda Roketi

Uzay, uçsuz bucaksız ve meraklıların araştırmasına açık bir şekilde çok uzun zamanlardır keşfedilmeyi beklemektedir. Ülkemiz de son zamanlarda atmış olduğu çeşitli somut adımlarla insanlarını bu merak sınırlarını zorlamakta ve uzaya gitmek adına çeşitli faaliyetler ortaya koymaktadır. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olan Yerli Türk sonda roketi projesi de bu alanda ülkemiz sınırları içerisinde atılmış en somut adımlardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bilhassa ROKETSAN’ın gerçekleştirmiş olduğu çeşitli çalışmalarla uzay sistemleri alanında çeşitli yabancı ülkeler ile işbirliği içerisinde çalışılmakta ve bu alanda çeşitli profesyonel çalışmalar ortaya koyulmaktadır. Özellikle 2025’te gerçekleşmesi planlanan ilk tamamen yerli ve milli uydu projesinin bir altyapısı olan bu proje ile hem uzaya nasıl gidileceği hem de uzaya gidilmesinin ardından bu olayın çeşitli sektörlere olabilecek getirileri de hesaplanmaktadır.

Yerli Türk Sonda Roketi

Yerli Türk Sonda Roketi

 

Yerli ve Milli Uzay Aracı

Yerli ve milli uzay aracı anlamında ilk çalışmalardan bir tanesi olan yerli sonda roketi, ülkemizin önde gelen kuruluşları tarafından büyük bir özen ve özveri ile takip edilen bir projedir. Uzay sınırını geçen ilk Türk sondası olarak hayat bulan bu proje ile hem yerli ve milli uzay aracı çalışmalarının hem de uzay madenciliği çeşitli cağ ötesi projelerin de önü açılmış oldu. Bizzat Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından altına imza atılan bu proje, günümüzdeki en modernize ve üst düzey teknoloji gerektiren çalışmalardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle 2012 yılından beri üzerinden önemli durulmakta olan uzay projeleri, ülkemizin de uluslararası alanda hak ettiği yerlere gelmesi adına oldukça önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. Giderek gelişmekte olan çeşitli çalışmalarla bu anlamda çok başarılı işler ortaya koyan ülkemizde de özellikle ROKETSAN başta olmak üzere çeşitli projeler ortaya konmakta ve bu projeler kapsamında da çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

 

Yerli Türk Sonda Roketi

Yerli Türk Sonda Roketi

 

Uzay Alanda Ulusal Çalışmalar

Hem bölgesel hem de uluslararası anlamda en önemli çalışmalardan bir tanesi olan milli ve yerli sonda roketi projesi, alanında en önemli projelerin de başında gelmektedir. Uzayın bilinmezlikleri anlamında hem yepyeni fırsat kapıları açan hem de ülkemizin uluslararası arena yüksek bir noktaya gelmesi amaçlanan bu proje, oldukça üst düzey bir uzay çalışması olarak bilinmektedir. Yerli sonda roketi ismi ile çeşitli internet sitelerindeki ve güncel gazetelerdeki bazı haberlere de konu olmuş olan bu proje, ülkemizde de uzun süredir altyapısı yapılan uzay alanındaki çalışmaları başlangıcı olmuştur. Modernize teknolojik standartlar ve gelişen teknik koşullar çerçevesinde sürekli olarak kendisini yenileyen ve geliştiren ülkemiz de bu sektörde çeşitli çalışmalarına faal bir şekilde devam etmektedir. Umarız çok yakın zamanda daha da somut adımlar atılarak bu gibi projeler gerçekleştirilmeye devam edilir ve Türkiye’nin adının da uzayın en karanlık köşelerinde dahi çeşitli bilimsel çeşitli çalışmalarla duyulmasına olanak tanınır.

İlgili başlıkla benzer konumuz olan; ABD B-17 Savaş uçağı 76 yıl sonra bulundu


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

10 Comments

 1. AvatarHüseyin Reply

  Çok başarılı bir site gercekten işini hakkı ile yapıyor güncel tekoloji haberlerini burdan takip ediyorum

 2. AvatarBurak Kalay Reply

  Savunma sanayimiz için yapılan her şey için Allah devletimizden razı olsun umarım devamı seri şekilde gelir ❤️

  1. Tekno DijiTekno Diji Post author Reply

   Teknolojik gelişmelere daha büyük yatırımlar yaparak ve bilimi referans alarak ilerlemeye devam edilirse çok daha güzel olacağına inanmaktayız,selamlar..

  2. Tekno DijiTekno Diji Post author Reply

   bu konuda gelişime açık bir ülkeyiz henüz yeterli olmasa da bu konuda hafife alınmayacak kadar da yatırım yapıldı ve yapılmaya devam edilmeli diye düşünüyoruz…

 3. AvatarÖzgür Başar Reply

  Telnoloji konusunda bizde gelişme göstermemiz yanında bizde teknolojik gelişmeleri takip etmek ve ileriye dönük gelişmemiz artmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir