Yaay – Yerli Sosyal Medya Uygulaması Yaay Nedir

Yerli Sosyal Medya Uygulaması Yaay

Yaay Nedir?

Sosyal medya, tüm dünyada insanların internete en çok erişim sağladıkları arayüz oluyor. Bugün ülkemizde sosyal medya dendiği zaman Facabook, Instagram, Youtube, Twitter gibi belli başlı platformlar akla gelse de aslında yüzlerce farklı platform bulunuyor. Hatta Yaay Çin gibi uzak doğu ülkelerinde bizim adını dahi hiç duymadığımız çeşitli sosyal medya platformları en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Ülkemizde de yeni nesil medya olarak gün geçtikçe ağırlığını hissettiriyor.

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya üzerine çok büyük tartışmalar oldu ve durum, hala devam ediyor. Temmuz sonunda TBMM Adalet Komisyonu’nda yeni internet yasası kabul edildi. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Meclisten de aynı şekilde geçti. Bu durum hem sosyal medya devlerini hem vatandaşları etkiledi. Yaay Uygulaması gelişme çok müsait ve henüz yeni.

Yaay - Yerli Sosyal Medya Uygulaması Yaay Nedir

yaay

 

Yaay’ın Özellikleri

Yeni yasa ile Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları için Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Sosyal ağlar henüz buna karşı çıkıyor ve sürecin nereye varacağı bilinmiyor. Tam da bu ortamda yerli geliştiriciler bu durumu avantaja çevirmek için harekete geçtiler.

Türk Telekom çatısı altında yer alan TT Ventures Yaay adında bir sosyal medya uygulaması geliştirdi. Şimdilik Yaay için yerli Twitter tabirini kullanmak pek de yanlış olmaz. Platforma üye olurken sizden ad- soyad, e-posta adresi ve telefon numarası gibi bilgiler isteniyor. Ardından kullanıcı adınız ve şifrenizi belirleyerek bir Yaay kullanıcısı oluyorsunuz. Her telefon numarası ile tek bir üyelik oluşturulabiliyor. Kayıt esnasında bunun bilgisi de size belirtiliyor. Uygulamada içerikler kategorilere göre paylaşılıyor. Teknoloji, mizah, haber, magazin, mizah, kültür, müzik, spor, çocuk, gençlik, siyaset gibi pek çok kategori arasından ilgi alanlarınıza uygun olanları seçebiliyorsunuz. İçeriklerin takiplerini buna göre yapabiliyorsunuz.

Yerli sosyal medya Yaay üzerinde içerikler, Kategorilerin altında herkese açık şekilde paylaşılıyor. Bütün kullanıcılar bunu görebiliyor. Takip ettiğiniz kategoriler ve takip ettiğiniz kişilerin içerikleri tek bir sayfada size gösteriliyor. Twitter’da olduğu gibi Yaay’da da hastag ve gündem özellikleri bulunuyor. En çok paylaşılan etiketleri ve gündemi belirleyen konuları ayrı bir bölümde görebiliyorsunuz.

Yaay - Yerli Sosyal Medya Uygulaması Yaay Nedir

yaay

 

Sosyal Medya Uygulaması Yaay’ın Geleceği

Yerli bir sosyal medya uygulaması Yaay şu an piyasada olan sosyal medya uygulamalarından farklı olarak bir yenilik pek de sunmuyor. Genel hatlarına baktığımızda bizi kendine çekecek pek bir detayı yer almıyor. Yalnız ne kadar paylaşım yaparsanız o kadar puan topladığınız bir sistem bulunuyor. Bu da liderlerin belirlenmesine yardımcı oluyor. Gönderi, alınan ve yapılan yorumlar, alıntılamalar, beğeniler puan kazandırıyor. Bu yönüyle fenomen olmak isteyenlere hitap ediyor gibi duruyor. Bir de Türkiye’de insanların baskıdan sosyal medyaya kaçtığı düşünüldüğünde ne kadar tutulacağını bekleyip görmek gerekiyor.

İlgili Başlıkla benzer yazımız; Facebook Tuned Uygulaması Nedir?


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir