Drone

Yapay Zekaya Sahip Termal Dronelar Geliyor

Intelligence dergisinde yayınlanan makalede Üç araştırmacı tarafından  geliştirilen bir drone sayesinde artık orman ve dağlık alanda kaybolan insanlar yapay zeka sayesinde kolay bir şekilde kayboldukları yerde bulunacaklar. Geliştirilen bu drone sayesinde diğer arama kurtarma görevlerinden farklı olarak sadece  mevcut alanın görüntüsünü almakla kalmıyor aynı zamanda, aşağıdaki zemini basitçe taramanın yanı sıra dürbün ve termal görüntüleme kameraları kullanıyor.

Bu tür kameraların, yerdeki insanların vücut sıcaklıkları ile çevrelerindeki vücut sıcaklıklarındaki farklılıkları vurgulayarak tespit edilmesini kolaylaştıracağı umuluyor test aşamasında yapılan görüntülerde alan taraması yapılan alanda ağaç vs. görüntü almayı engelleyen etkenlerden etkilenmeden termal görüntü almayı başarabilmiştir. Araştırmacılar, sistemlerinin arama kurtarma ekipleri tarafından kullanıma hazır olduğunu ve ayrıca kolluk kuvvetleri , ordu veya vahşi yaşam yönetimi ekipleri tarafından da kullanılabileceğini öne sürüyorlar..


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir