Yapay Zeka ve Çeşitleri Nelerdir – Yapay Zeka Türleri ve Gelişimi

Yapay Zeka ve Çeşitleri


Yapay zeka ve yapay zeka çeşitleri
teknolojileri, günümüzde hayatımızın her alanında boy göstermeye başlamış, yakın gelecekte de sürücüsüz araçlarla karşımıza çıkmaya hazırlanmaktadır.  

Yapay zeka temelde; insan gibi davranabilen ve insan hayatını kolaylaştıran tüm makinelerdir. Programlanan bu makinelerin, yazılan kodlarla insan gibi düşünmesi, beyni olan bir robot gibi davranması ve hangi durumda neye-nasıl tepki vereceğinin belirlenmesi amaçlanır. Bu makinelerin gelişmişlik düzeyine göre de çeşitleri, kategorileri bulunmaktadır.  

Şimdi yapay zeka ve çeşitleri ve basitten zora kategorilere ayrılmasını inceleyeceğiz.  

Yapay Zeka ve Çeşitleri Nelerdir - Yapay Zeka Türleri ve Gelişimi

Yapay Zeka ve çeşitleri

Salt Tepkisel (Basit Yapay Zeka)

En basit düzeydeki yapay zeka formudur. İnfografik anlatıma göre salt tepkisel olan bu tür, bulunduğu ortamı ve çevreyi tamamen algılar, gördüğü olaylara ve durumlara uygun tepkiler verir. Anıları şekillendirmeyi başaramayan bu yapay zeka çeşitleri, geniş bir dünya görüşüne sahip değildir sadece tepkisel hareket etmeyi başarabilir. Hafıza özelliği olmadığı için de geçmişteki yaşantıları birleştirerek yeni bir karar verme yetisine de sahip değildir. Bu türe örnek olarak, Google’ın AlphaGo’su ve Kasparov’u yenen Deep Blue verilmektedir.  

Limitli/Sınırlı Hafıza 

Limitli hafıza tipi AI, yapay zekanın evrimi içinde, geçmişteki bilgileri toplayabilen ve programlaması yapılmış bilgilerin üzerine yeni bilgiler ekleyebilen yapay zeka çeşididir. Bulunduğu duruma uygun şekilde aksiyon almak ve ortama uyan doğru kararlar almayı başarır. Bunun için yeterli belleğe ve deneyime sahiptir. Örnek olarak kişisel sanal asistan ve chatbot çeşitleri verilmektedir.  

Yapay Zeka ve Çeşitleri Nelerdir - Yapay Zeka Türleri ve Gelişimi

Zihin Teorisi  

Üçüncü türden yaklaşım olan zihin teorisi tipi AI, çevresinde bulunan insanların davranışlarını etkileyen, içinde bulunduğu düşünceleri ve duyguları anlama yetisine sahiptir. Hisleri, beklentileri algılayabilir ve insanlarla sosyal etkileşime geçebilir. Zihin teorisi hala üzerinde çalışmalar yapılan, gelecek zaman yapay zeka sınıfı olarak görülmektedir. Örnek olarak Star Wars filmindeki robotlar ve Sonny karakteri verilebilir.  

Öz Farkındalığı Olan 

Kendisini ifade etme yetisine sahip olan bu AI türünün, farkındalığı bulunmaktadır. Zihin teorisinin uzantısı sayılır. İçinde bulunduğu ortamı ve durumu algılayabilir, kendi benliğinin farkına varmakta ve çevresindeki insanların hislerini anlamakta başarılıdır. Ve insanların hislerini düşünerek sonuç çıkarabilir. Yapay zeka teknolojileri için geleceğin jenerasyonu olarak bilinmektedir. Örnek olarak Ex Machina filminde canlandırılan Eva karakteri ve sentetikler olarak adlandırılan Humans dizisi karakterleri verilebilir.  

 
İlgili Başlıkla Benzer Bir diğer YazımızYapay Zekaya Sahip Termal Dronelar Geliyor


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir