Viop, Viop Piyasası , Vadel işlem piyasası, Hisse , Hisse senedi

Viop Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Nedir? 

Viop ; Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası viop nedir?

Vadeli işlemler ve opsiyon piyasası; BİST yani Borsa İstanbul yapısında ekonomik ve finansal göstergeler, kıymetli madenler ve emtia (mal) hakkında düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, sermaye piyasası bünyesindeki araçlar, diğer müştak (türev) araçların elektronik ortamda ve bir bağlantı altında alınıp satıldığı piyasadır. Borsa İstanbul, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak bilinen kurumun günümüzdeki adıdır. Uzun süredir bu şekilde kullanılmaktadır. 

VİOP Üzerinde Emirlerin Girilebildiği Pazarlar 

Üç adet pazardan işlem emirleri girilebilmektedir. Bunlar; Ana Pazar, Özel Emir Pazarı, bir de Özel Emir İlan Pazarı şeklindedir. Bu pazarlarda ne tür işlemler yapılabilmektedir, şimdi bunları inceleyeceğiz. 

Viop ‘da Ana Pazar’ın Alt Kolları 

Ana Pazar’da alt kollar şunlardır; Döviz Vadeli İşlem, Döviz Opsiyon, Gecelik Repo Vadeli İşlem, Borsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem, Endeks Opsiyon, Endeks Vadeli İşlem, Emtia Vadeli İşlem, Elektrik Vadeli İşlem, Pay Opsiyon, Pay Vadeli İşlem, Metal Vadeli İşlem, Kıymetli Madenler Vadeli İşlem ve Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Ana Pazarı. 

Özel Emir ile Özel Emir İlan Pazarları 

Her bir sözleşme içeriğinde farklı farklı tanımlanabilen, Ana Pazar haricinde yüksek meblâlı emirlerin işlem görebildiği pazarlardır. Özel Emir Pazarında karşılıklı emirlerin işleme alınabilmesi Borsa İstanbul’un izni ve onayı ile mümkündür. Özel Emir İlan Pazarında ise karşılıklı eşleşme sağlandığı vakit Özel Emir üzerindeki sistem geçerli olmaktadır. 

Viop İşleme Alınan Sözleşmeler 

Bunlar opsiyon ve vadeli işlem sözleşmeleri şeklinde iki farklı grupta ele alınmaktadır. Opsiyon sözleşmeleri; Pay Opsiyon, Pay Endeks Opsiyon ve DolarTL Opsiyon Sözleşmeleridir. Vadeli İşlem sınıfındaki sözleşmeler ise; Pay Vadeli İşlem, Döviz V.İ., Kıymetli Madenler V.İ., Endeks V.İ., Emtia V.İ., Yabancı Endeksler V.İ., Enerji V.İ. Sözleşmeleri olarak kabul görmektedir. Bu piyasada bu sözleşmelerden herhangi birine sahip değilseniz işlem yapmanız mümkün değildir. “İmza her şeydir” VİOP’ta da anlam bulmaktadır diyebiliriz. 

Viop ’da İşlem Yapılabilecek Saat Aralıkları 

VİOP’ta yapılacak işlem için saat aralıklarını belirleyen de yine sözleşmelerin türleridir. Üç şekilde ele alınacak olursa Pay V.İ.O. Sözleşmeleri saat 09:10 ve 17:40 aralığında işlem görmektedir. Endeks V.İ.O. Sözleşmeleri için aralık saat 09:10 ve 17:45 şeklindedir. Diğer tüm sözleşmeler içinse seans saat aralığı 09:10’dan 17:45’e kadardır. Daha erken veya daha geç işlem yapılması veya sisteme emir girilebilmesi mümkün değildir.

Viop Yazımız ile Benzer Bir Diğer Yazımız; Hisse Senedi – TSKB – Aselsan hisse – 2021 ‘de Kazandıracak Hisseler

 


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir