uv ve korona

UV Işınlar ve Covid-19 Üzerinde Kullanılabilirliği

UV Işınlar ve Covid-19

UV Işınlar ve Covid-19 arsında nasıl bir bağlantı vardır. 2020 yılının başından bu yana tüm dünya koronavirüsle, bilimsel adıyla Covid-19’la mücadele ediyor. Aylardır bilim insanları, saçlık çalışanları hastalığın tedavisi üzerinde büyük bir araştırma yürütüyorlar. Dünyanın pek çok ülkesinde aşı çalışmaları yapılıyor. Hepimiz de bir an önce aşının bulunmasını dört gözle bekliyoruz.

Virüsün şu an tam tedavisi bulunamamış olsa da önlem alınması için çeşitli yöntemler başvuruluyor. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de elektromanyetik dalga spektrumunda yer alan ve morötesi ışınlar olarak adlandırılan ultraviyole ışınlarıdır. Bu bakımdan öncelikle elektromanyetik dalgadan, ultraviyole ışın nedir, Covid-19 tedavisinde nasıl kullanılır buna bakmak gerek.

UV Işınlar ve Covid-19 Üzerinde Kullanılabilirliği

uv ve korona


Elektromanyetik Dalgalar ve Sterilizasyon

Elektromanyetik dalgalar, frekans ve dalga boylarına göre sınıflara ayrılmaktadır. Evrenin herhangi bir yerinde yer alabilecek bütün elektromanyetik radyasyonu ve farklı ışınım türevlerinin dalga boyları ya da frekanslarına göre tayftaki yerlerini ifade eden kavram elektromanyetik spektrum olarak adlandırılır. Elektromanyetik dalgalar sahip oldukları frekanslar ve dalga boyu özelliklerine göre birbirinden farklı özelliklere göre birbirinden farklı etkilere sahip olurlar. Dalga boyu küçüldükçe frekans artar ve frekansı artan dalganın enerjisinde de artış meydana gelir. Spektrumda yer alan farklı elektromanyetik dalgalar bulunur.

Ultraviyole ışın, çıplak gözle görülemeyen, dalga boylarında farklılık gösteren morötesi ışınlardır. UV ışınların dalga boyları 100 nm ile 400 nm arasında farklılık gösterir. İnsan gözünün ise görme yeteneği 400 nm ile 700 nm arasındadır. Bu yüzden de UV ışınları göz ile algılanmaz. Bu ışınlar cildimiz ve gözlerimiz için tehlike oluşturur. Bu yüzden de çok fazla maruz kalınmaması gerekir.

UV ışınlarının en büyük kaynağı güneştir. Bilinen üç tip UV ışını vardır ve bunlar UVA, UVB ve UVC’dir. UVA dalga boyu en büyük olandır. Bu yüzden de diğerlerinden daha az enerjiye sahiptir. Dünya üzerindeki UV radyasyonunun yüzde 95 ini oluştururlar.

UVB, dalga boyu 280 ila 320 nm arasında olan IV ışınlarıdır. Canlı hücrelere zarar verme olasılığı daha yüksektir. Belli bir kısmı atmosfere ulaşmadan ozon tabakası tarafından filtrelenir. Uzun süreli maruz kalınması ciddi hasalara neden olur.

UVC dalga boyu en kısa olandır. Çok yüksek enerjisi vardır ve canlı hücreye temas etmesi çok tehlikelidir. Bunların tamamı ozon tabakasınca emilir.

UV Işınlar ve Covid-19 Üzerinde Kullanılabilirliği

uv ve korona


UV Işınlar ve Covid-19

Covid-19 ve diğer virüsler gözle göremediğimiz ve varlığını hissedemediğimiz yapılardır. Bu yüzden ne zaman, nereden bulaşacağı belli olmaz. İçinde bulunduğumuz ortamda nefes alıp verirken dahi virüslerle karşılaşabiliriz. Her yerde olabilecek bu virüsleri yok etmek için UV ışınlarını kullanmak mümkündür.

Yeterli dalga boyu ve enerjiye sahip olan ışınlar kullanıldığı taktirde mikroorganizmalar rahatlıkla öldürülebilir. UVC ışını enerji ve dalga boyu ile en etkili sterilizasyon ışınıdır ve mikroorganizmaları rahatlıkla öldürebilmektedir. Solunan havanın ve temas edilen yüzeylerin sterilizasyonunu sağlamak için halihazırda kullanıldığı gibi Covid-19 salgınını engellemek için de kullanılabilmektedir.

İlgili başlıkla benzer yazımız; 5G Teknolojisi ve Korona İlişkisi Nedir ?


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

4 Comments

  1. AvatarAlperen Reply

    Çok ilginç ve ilgi çekici bir yazı olmuş. Ama bilgilendirme konusu da çok iyi. Bilmediğim şeyleri öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir