TOLED Nedir Nerelerde Kullanılır

Teknolojide Yeni Bir Nokta: T-OLED

Toled nedir ? Son dönemlerde insan hayatına dokunan ve çığır açıcı değişmelerden birisi olan T-OLED veya TOLED olarak nitelendirilen teknoloji insan hayatına girdi. Şeffaf ekran teknolojisi olarak da nitelendirilen ve farklı yapıya sahip bir teknolojik ekran çeşidi olan TOLED, kullanıcılar için bambaşka bir dünyanın aralandığının habercisi oldu.

Şeffaf ekran teknolojisinde adeta pencere camı gibi şeffaf olan bir cam ve üzerinde görüntülerin aktığı bir ekran yer alıyor. Daha önce insanların bilim kurgu eserlerde rastladığı şeffaf ekrana dokunarak belirli işlemler gerçekleştirebilme unsuru TOLED teknolojisiyle gerçeğe dönüşüyor. Bu teknoloji yakında pek çok televizyon ve akıllı telefonlarda yerini alacak gibi duruyor.

TOLED Nedir Nerelerde Kullanılır

TOLED

TOLED Kullanıcıyla Buluştu Mu?

Şeffaf ekran teknolojisi henüz yeni olarak gelişiyor. Ancak geldiği nokta hiç de azımsanacak bir nokta değil. Bu teknolojiyle üretilmiş birçok farklı cihaz bulunuyor, sadece bu cihazlar son kullanıcıyla buluşmuyor. Birçok farklı firma, bu teknolojiyi öncelikli olarak müşterileriyle buluşturabilmek adına kıyasıya çabalıyor. Özellikle estetik anlamında teknolojiye bambaşka bir yaklaşım getiren bu dijital teknoloji, zarif bir görsel yaklaşım katmakla kalmayıp işlevsellik alanında da fark yaratmayı hedefliyor.

Transparan olarak da adlandırılan şeffaf ekranlarda ise işlevsellik ve estetizmin yanında çeşitli avantajlar da yer alıyor. Temel olarak TOLED teknolojisi, harici olarak herhangi bir ışığa ihtiyaç duymadan görsel aktarabiliyor. Bu özelliğini de çalışma prensibinde kendi içeriğinde ışık taşımasıyla sağlıyor. Yani art stand olarak adlandırılan ve teknolojik cihazların hemen çoğunda tercih edilen unsura ihtiyaç duyulmadan görsel yansıtılması gerçekleştirilebiliyor. Bir başka avantajı ise bizzat şeffaf ekranda yansıtılan görsel oluşturuyor. Görselin kuvvetini fazlasıyla sağlayan TOLED, izleyiciler ve kullanıcılar için şeffaf ekranlarda farklı deneyimler yaşatmayı planlıyor.

 

TOLED Nedir Nerelerde Kullanılır

TOLED

 

TD Tam Olarak Nasıl Kullanılacak, Ne Gibi Avantajları Olacak?

Şeffaf ekranlar insan hayatına yakın bir zaman içerisinde girecek ve oyundan reklamcılığa, kişisel yaşamdan sinemaya kadar birçok farklı alanda kullanıma geçebilecek. Bunun yanında tasarımcılar ve firmalar şeffaf ekranların pek çok avantaj sağlayacağını da öngörüyor. T-OLED ekranlar, özellikle gündelik hayatın büyük problemlerinden birisi olan güç tüketimi konusunda da oyun değiştirici olarak nitelendiriliyor. Harici ışıklandırma kaynağına gerek duymadıkları için güçten fazlaca tasarruf edilecek olan TOLED ekranların bu anlamda da bir avantaj doğurması bekleniyor. Böyle durumlarda bataryanın ekran ve aydınlatma için harcayacağı gücün minimuma inmesiyle de donanımlar için yeterli pil gücüne sahip olmasıyla kullanılabilir olacağı öngörülüyor.

Kısaca özetlemek gerekirse TOLED teknolojisi insanlardan o kadar da uzak bir yerde bulunmuyor. Daha önceleri de hayali pek çok dizi, film gibi kurgusal işlerde hayata geçirilen bu teknolojinin gerçek hayatta insan hayatına dokunması yakın bir tarih gibi görünüyor. Firmalar ve tasarımcılar henüz bu tarihle ilgili net açıklamalar yapmasalar da; bu teknolojinin çalışma aşamasında olmadığı ve meydana getirildiği biliniyor.

İlgili başlıkla benzer konumuz; Elon Musk’un (Neuralink) Cihazı


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir Yorum

  1. AvatarEmir Reply

    Merhaba sizlere harika bir görev uygulamasından bahsetmek istiyorum belirtilen görevleri yaparak para kazanabilirsiniz bi bakın derim iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir