Robot Doktor Geleceğin Tıppı

Robot Doktor Tarafından Muayene Edilmek

Bir robot doktor sizi muayene etsin ister misiniz? Aslına bakarsanız Babylon Sağlık Hizmetleri 2017 yılından bu yana bunu deniyor, kısmen de başarılı oldu diyebiliriz. Nasıl mı? Akıllı telefonlar yardımı ile. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama üzerinden şikayetlerinizi bildiriyorsunuz. Sisteme eğer var ise yapılmış olan testlerinizin sonuçları ile yine mevcut ise röntgen, ultrason, MR ya da CT imajlarını yüklüyorsunuz, size muayene sonuçlarını bildiriyor. Özellikle İngiltere’de bazı önemli kliniklerde sağlık hizmeti veren tanınmış doktorlar bu proje düşüncesine destek veriyor ve gelişimi için katkı sağlıyorlar.

Robot Doktor Projesi Gerçek Olabilir mi? Sadece Bir Hayal mi?

Bunu tabi ki zaman gösterecek ancak gerçekşeceğini gösteren pek çok emare mevcut. 2 milyar doları aşan şirket değeri ile İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Babylon Sağlık Hizmetleri bu projenin başlamasının ardından 300 olan sağlık çalışanı sayısını neredeyse bin 500 seviyesine çıkardı. Amacı online olarak, tüm dünya nüfusuna teşhis ve tedavi hizmeti vermek. Hali hazırda Londra ve Birmingham’da devlet sağlık kuruluşu NHS ile birlikte yönetilen çok sayıda hayata geçmiş şirket uygulaması var. Hastalar da aldıkları hizmet kalitesinden oldukça memnun. Son olarak, Babylon Sağlık Hizmetlerinin şu ana kadar 2 milyonun üzerinde yerel ve sınır ötesi hastaya semptom kontrol ve teşhis hizmeti verdiği bilinenler arasında yer alıyor.

Robot Doktor Geleceğin Tıppı

Robot Doktor İhtiyaç Mı?

Dünya nüfusu 7 milyarı aşmış durumda. Gelişmiş ya da gelişmekte olsun ülke nüfusları da kontrolsüz göç sebebi ile geçtiğimiz on yılların çok üzerinde seyrediyor. Tıbbın gelişmesi ile birlikte teşhis ve tedavi uygulamalarında çeşitlilik çok arttı. Hastalık sayısı da keza çok artmış durumda. Doğal olarak uzmanlık gerektiren ana bilim dalı, yetiştirilmesi gereken uzman doktor sayısı da ciddi artış gösterdi. Sağlık hizmeti verilmesi gereken hastane, dispanser sayıları son derece yetersiz sayıda kaldı. Yeni bina, yeni personel, yeni doktorlar, yeni cihazlar bunları karşılayacak finansal güç neredeyse hiçbir zengin ülkede dahi mevcut değil. Dolayısı ile yapay zeka, robot doktor yatırımları ülkeler için kaçınılmaz bir sonuç. Dünya sağlık sisteminin en ufak bölgesel, küresel salgın alarmına verdiği yetersiz tepkiler, robot doktor konusunun aciliyet arz ettiğine de önemli bir işaret niteliğindedir.

İlgili Başlıkla Benzer bir diğer yazımız: Yapay Zeka Nedir ve Kullanım Alanları


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir