Plasebo Hastalığı Nedir

Plasebo, insanların kendi kendini iyileştirebilme yeteneği olarak açıklanabilir. İnsanların psikolojik olarak mevcut durumda gerçek bir tedavi olmadan ilaç olarak düşündüğü şekerli olan hapları içerek kendilerini tedavi görmüş olarak görebilen ve bu düşünceyle iyileşme gösterdikleri durumdur. Bu durumda ise iyileşeceğine psikolojik olarak inanan kişi iyileşiyor.

Herhangi bir hastalığın tedavisinde moral ya da olumlu beklentiler içinde olma durumu bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek iyileşme süreci hızlanır. Latince bir kelime olan plasebo aslına hoşnut olmak anlamına gelmektedir. Bu bağlamda hasta ilacın işe yarayacağına inandığı durumda etkisi olmaktadır.

Günümüzde de kanser tedavisi görmekte olan hastalara yüksek moral ve kanseri yeneceğine dair verilen inanç sayesinde tedaviyi de olumlu yönde etkilediği görülmektedir.

Plasebo, sayesinde hastanın ilacı aldığında işe yarayacağına olan inancı ve yüksek moralle iyileşmesine neden olabilmektedir. Sadece kanser tedavisi olmamakla birlikte plasebo birçok hastalık çeşidinde kullanılabilmektedir.

Özellikle de psikiyatri tedavilerinde oldukça olumlu yönleri keşfedilmiştir. Plasebo etkisi yaratarak insanlarda bir anda iyileşme sürecinin başladığını görmek mümkün olabilmektedir.

 


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir