Ons Nedir - Ons Altın ve Gümüş

Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gümüş Hesaplaması

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons altın: değerli metallerin (altın, gümüş, platinyum, rodyum, paladyum.) gibi değerli metallerin ölçümünde kullanılan bir ağırlık ölçüsü birimidir.

Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gümüş Hesaplaması

Ons Nedir – Ons Altın ve Gümüş

Ons Altın Nasıl Hesaplanır?

Uluslararası piyasada kabul edilmiştir. Ve ABD dahil olarak dünya genelinde altın ve gümüş ons ile hesaplanır ve oz olarak da gösterilir. Bir ons 31,10 gram altına eşittir. Yani gram altın ons sayesinde hesaplanır. Yani gram altın bir ons üzerinden dolara çevrilir. Dolarda Türk lirasına çevrilir. Bu sayede ülkemizde bir gram altının fiyatı belirlenmiş olur. Ons ölçü birimi sadece değerli madenler değil başka kategorideki maddeler içinde kullanılır. Örneğin: eczacılar ilaç yapımında kimyasal maddeleri ons ile ölçerler.

 

Altının Fiyatı Neye Göre İner veya Çıkar?

Gram altın fiyatı, arz-talep meselesine göre düşer veya yükselir. Mesela diyelim ki yeni bir altın rezervi bulundu bu altının fiyatını düşürür. Çünkü altın fazlalaştığı için değeri düşer, madde miktarı ne kadar artarsa fiyat o kadar düşer. Altının fazlalığı ve fiyatı ters orantılıdır. Aynı şekilde altın ne kadar azalırsa ve altına olan talep ne kadar artarsa altının fiyatı da o kadar artar.  Altının fiyatı bu şekilde artar ve azalır.

Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gümüş Hesaplaması

Ons Nedir – Ons Altın ve Gümüş

Ons Ölçüm Birimi ile Değerli Madenler Nasıl Hesaplanır?

Altının periyodik cetveldeki sembolü AU’dur. Ons ile altının gram fiyatını hesaplamak için AU simgesinin yanına X eklemelisiniz. Ekleme yaptıktan sonra ise hangi ülkenin para birimine çevirmek istiyorsanız slaş ( / ) işareti kullanarak bulunduğunuz ülkenin para birimini yazıyorsunuz. Örnekleyecek olursak bizim ülkemizin para birimi TRY dir. Bu simgeyi kullanarak “XAU/TRY” şeklinde yazılmış olur. Aynı şey gümüş içinde geçerlidir. Gümüşün periyodik cetveldeki simgesi AG’dir. Altında olduğu gibi ons’un gümüş için olan gösterimi de aynıdır. Gümüşü de gösterecek olursak “XAG/TRY” olarak gösterebiliriz. Bu bilgileri ele alarak ( ( X / 31,10)* 6.1 = Y GR Altın Fiyatı) şeklinde hesaplaması yapılabilir.

 

Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gümüş Hesaplaması

Ons Nedir – Ons ve Gümüş -Ons alltin

Ons Altının ve Ons Gümüş ‘ün Alımı Ülkemizde Var mıdır?

Ons altının yani saf altın aslında çok yaygın bir şekilde bulunmaz. Bu yüzden asıl ölçü olan 1 ons = 31,10 yerine, 1 ons = 28,12 değeri alınır. Dediğimiz gibi altın saf halde çok az miktarda bulunmaktadır. Bu yüzdende ülkemizde internet üzerinde ons altının satışı maalesef bulunmamaktadır.  Ama altını külçe olarak nadir de olsa bazı kuyumcularda bulabilirsiniz. Ama yurt dışında bu durum ülkemizdeki gibi değildir. Amerika başta olmak üzere İngiltere, Fransa’ da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gram altının ons olarak gösterimi Amerika’da “XAU/USD” şeklindedir. Ons’ un Türk Lirası olarak karşılığı öncelikle 1 ons’ un ABD dolarına çevrilmesi ile oluşur Daha sonra bu ABD doları TL’ye çevrilir.

 

İlgili BAŞLIKLA Alakalı benzer bir diğer yazımız: GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? 


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir