Kripto Para

Yarının Dünyası Kripto Para Nedir

Geleneksel Para Değil Bambaşka Bir Dünya: Kripto Paralar

Kripto Para nedir

Kripto paralar son 10 yıl içerisinde insan hayatına şimşek hızıyla giriş yaptı. Günümüzde de sıklıkla farklı alanlarda kullanılıyor ve tercih ediliyor. Bunlardan en çok tercih edileni olan Bitcoin ise artık herkesin dilinde. Peki ne anlama geliyor bu kripto paralar?

Kripto para aslında Blockchain adı verilen teknolojiyle meydana getirilmiş olan dijital paralardan oluşuyor. Yani geleneksel paralar gibi ortada gözle görülen bir unsur bulunmuyor ve dijital ortamda şifrelenmiş, takas işlemlerinde kullanılabilen para birimleri ortaya çıkıyor. Kripto paralar herhangi bir otoriteye veya hükümete bağlı olmadıkları için kimsenin kontrolüne geçemiyor. Bu sebeple de geleneksel paralardan farklı olarak güvenilir bir sistem yaratılmaya çalışılıyor.

Yarının Dünyası Kripto Para Nedir

Kripto Para

Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor

Kripto para üretiminde birçok unsur devreye giriyor. Burada çok farklı kripto para çeşidi olduğu için tek bir cevap vermek mümkün olmuyor ancak kripto para üreticiliği aynı zamanda madencilik olarak adlandırılıyor ve bu anlamda üretim gerçekleşiyor. Kripto para üretiminde temel olarak 3 farklı yöntem bulunuyor. Bunlar:

  • Proof Of Work: Bu yöntem elektronik cihazların madenciler tarafından algoritmalarının çözülmesiyle gerçekleştiriliyor. Madenciler, kripto para üreticiliği yapan kişilere deniyor ve aslında üreticiliği cihazlar yardımıyla algoritma çözümlemesi yaparak gerçekleştiriyor. Yani algoritma çözen kişi bir blok ödülü kazanıyor ve sistem bu şekilde ilerliyor.
  • Proof Of Stake: Bu sistem temel olarak oran-orantı üzerinden yürüyor ve yeni kripto para üretimini sistem kendisi gerçekleştiriyor. Temel olarak belirli bir kripto para miktarına sahip olan insanlar, bu paralarıyla orantılı olarak sistem yeni bir para ortaya çıkardığı zaman coin Bu da başka bir kripto para üretim yolu olarak ortaya çıkmış oluyor.
  • Geliştiricilerin Üretimi: Bu yöntemde de geliştiriciler hem para üretimini hem de yeni parayı belirliyor. Aşamaları ilk iki sisteme nazaran daha kolay ve daha anlaşılabilir ilerliyor ve geliştiriciler yeni üretilecek parayı meydana getirmiş oluyor.

    Yarının Dünyası Kripto Para Nedir

    Kripto Para Nedir

Madencilik Yapmak, Türkiye ve Dünyada Madencilik

Kripto para üreticiliği olan madenciliği yapmak için temel olarak algoritmaları çözmek gerekiyor. Algoritma çözme yoluyla ilerleyen sistemde de aslında kripto paralar meydana getiriliyor. Sistemde her aşamada olduğu gibi üreticilik aşaması da kullanıcı temelli oluşturuluyor. Böylelikle sistem kendi içerisinde ilerlemiş oluyor.

Dünyada da madencilik yapan birçok farklı kullanıcı bulunuyor. Aslında bunu yapmak için temel olarak internet erişimi olan ve yüksek işlemci gücüne sahip bir cihaz yeterli. Elbette algoritmaları çözerek ilerleyebilmek gerekse de madenciliğin ilk adımını bu oluşturuyor. Türkiye’de madencilik veya kripto para düzenlemesiyle ilgili herhangi bir yasal düzenleme henüz bulunmuyor. Bu sebeple de madencilik yapmak illegal bir kapsama girmiyor. Kripto para üreticiliği yapmak isteyen ve algoritma çözüm yeteneğine sahip olan pek çok farklı kişi bu hizmeti üstlenebiliyor.

Yarının Dünyası Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir

 

Diğer bir yazımız olan karlı kripto para yatırımlarına buradan ulaşabilirsiniz;
2021’de Karlı Olabilecek Kripto Para Madencilikleri


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir