Kripto Para Nedir Detaylı İnceleyelim

Kripto para son dönemlerde adından oldukça söz ettiren sanal paradır. Uçtan uca şifrelenerek üçüncü kişilerin hesaplara ulaşmasını engellemesi sebebi ile kripto olarak adlandırılmaktadır. Sistem güvenliği oldukça gelişmiştir. Hiçbir güvenlik zafiyetine yer vermeyerek kullanıcıların bilgi ve hesap güvenliği sağlanmaktadır.  Matematik işlemleri ile oldukça karmaşık bir yapıda şifreleme işlemi yapılmıştır. 

Dijital bankacılık, bankalar tarafından kullanıcılarına daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet sunulması amacı ile oluşturulmuştur. Havale, EFT veya ödeme işlemlerinizde banka kasasından fiziki bir hareketlilik olmadan sadece rakamlar üzerinden işlemler halledilmektedir. Kripto para için de aynı durum geçerlidir. Yani banka kasasında tutulan bir mevduat veya kıymetli evrak bulundurulmadan para gönderme, para alma veya yatırım yapma gibi işlemleri sanal para ile oldukça kolay ve güvenilir bir şekilde yapmak mümkündür. Fiziki paranın özelliklerini taşımaz. 

Kripto Para Nedir Detaylı İnceleyelim

Kripto Para Nasıl Arz Edilir? 

Bir varlığın değişim veya değer aracı olarak kullanılabilmesi için ilk şartı herkes tarafından kabul edilebilir olmasıdır. Yani para ekosistemi içerisinde hem değer, hem de değişim aracı olarak kullanılabiliyorsa o varlık para olarak atfedilir. Çoğunluğun büyük bir kısmı kabul etmiş fakat para olarak kullanılacağın varlığın arz edilmesi durumunda sorun oluşursa veya herkes çok rahat bir şekilde ulaşırsa bu sefer sistem içerisinde tıkanmalar başlayacak ve sistem çökecektir. 

Kripto para arzı için uygulanılan yöntem ise madencilik yöntemidir. İleri düzeyde teknik bilgi ve üst düzey performanslı bilgisayar ile gerçekleştirilebilen bu işlemde, veriler sürekli işlenerek güncel kalma amaçlanmaktadır. Bu işlem sonucunda sanal para birimlerine göre ödeme alınmaktadır. Para arzı sınırlı tutulmuştur. Piyasa dengesi gözetilerek hem arz edenlerin hem de talep edenlerin ortak faydasının bulunduğu alanda sanal para fiyatlandırılmaktadır. 

Kripto Para Nedir Detaylı İnceleyelim
Kripto Para Güvenli Mi? 

Sanal para birimleri şifreleme yöntemleri kullanıldığında teknik boyutta oldukça güvenilirdir. Sistem içerisine sızma, bilgi çalma veya sistem çökmesi gibi durumlar için bütün önlemler alınmıştır. Fakat sistem kendi güvenliği olarak; merkezi bir otoriteye bağlı olmaması, arz edilme yöntemi veya hükumetlerin baskıcı politikaları güvenlik sorunlarının oluşabileceği yönünde düşünceler bulunmaktadır. 

Kripto para için herhangi bir otoriteye bağlı kalmaması ve arzının sınırlı olması, para değerinin korunması için oldukça kullanıcılarına fayda sağlamaktadır. Kendi içinde disiplin oluşturulmuş ve belirli kurallar dâhilinde işlemlere izin vermektedir. Bu da kullanıcılarına güven vermektedir. 

  İlgili Başlıkla Benzer Diğer Bir Yazımız:  Sanal Para – Yerli Kripto Paralar İçin Altın Bilgiler


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir