Koronaya Karşı Beslenme ve Alınacak Besinler

Koronaya Karşı Beslenme

Pandemi sürecinde olduğumuz şu günlerde korona için en güçlü kalkan bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve bunu takviye edici besinler tüketmektir. Her yerde virüse yakalanma riskinin olduğu bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendiren besinler rağbet görmektedir.Koronaya yaşı beslenme bu sebepten çok önemlidir. Özellikle bu durumu istismar eden asılsız haberler de gündemde dolaşmaktadır. Burada işin uzmanlarına danışmak ve bu doğrultuda besinler tüketmek gerekmektedir. Her şeyde olduğu gibi faydası olan bir besini aşırı tüketmek de beklenenin aksi bir durumda etki gösterebilir.

Koronaya Karşı Beslenme ve Alınacak Besinler

koranaya karşı beslenme


Faydalı Besinler

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için doğru beslenme önem arz etmektedir. Bunu takviye edici besinleri kararında tüketmek önemlidir. Korona virüsle mücadele ederken alınacak tedbirlerin dışında dengeli ve doğru bir şekilde beslenmenin önemine uzmanlar işaret etmektedir. Koronaya karşı beslenme ‘ye bu sebepten özen göstermelisiniz.

 • Bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda ilk akla gelen şey C vitamini içeren besinlerdir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Portakal, kivi, greyfurt, limon gibi meyvelerde bol bol bulunur.
 • Çinko içerikli gıdalar daha fazla tüketilmelidir. Bağışıklıkta önemli bir rolü olan çinko; et, karaciğer, yumurta ve deniz ürünlerinde bolca bulunur. Çinko hastalandığınızda daha hızlı toparlanmanızda önemli bir rol oynar.
 • Zencefil ve zerdeçal mutlaka tüketilmesi gereken baharatlardır. Bu her iki baharatında hastalık önleyici ve azaltıcı özelliği vardır. Bağışıklık sistemini harekete geçirici özellikleri vardır.
 • Hayat kaynağı olan su tüketimi bu süreçte ihmal edilmemeli ve eğer az tüketiliyorsa yeterli düzeyde tüketilmeye çalışılmalıdır. Besinlerin sindirimi ve vücuttaki atık maddelerin dışarı atılması için su tüketimi önem arz etmektedir. Eğer yetersiz sıvı alımı olursa toksinler kanda birikmesine yol açar.
 • Yaygın olarak duyduğumuz doğal antibiyotik olarak ifade edilen sarımsak bu süreçte de şifa kaynağıdır. Ayrıca brokoli, kekik, kırmızı biber, elma sirkesi ve bal da diğer tüketilebilecek doğal antibiyotiklerdir.
 • Probiyotlar bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Süt ve süt ürünleri probiyotik ve prebiyotik içeren besinler tüketmek önemlidir. Bu besinler sindirime yardımcı olur. Kefir probiyotik bir besin olup tüketimi vücut için çok faydalıdır.
Diğer Hususlar

Sağlıklı beslenme korona virüs adına yapılacak en önemli iş olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Korona virüs sürecinde sürekli olarak evde kalındığı için hareketsizlik durumu söz konusudur. Bu da vücut direncini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle mümkün olduğunca bulunduğumuz ortamda spor ya da benzeri aktiviteler yapılmalıdır. Ayrıca bu süreçte yapılan diyet ve benzeri kontrollü beslenme biçimleri konusunda da mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Çünkü normal zamanda işleyen bir diyet sistemi bu süreçte değişen şartlardan dolayı ters sonuçlar verebilir. Her ne açıdan olursa olsun vücut direncini ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen etkenlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Başlıkla benzer yazımızo okumanızı tavsiye ederiz; Kahve ve Korona Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?  


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

10 Comments

 1. AvatarHüsamettin Reply

  Corona hakkında bilinen yanlışlara karşı güzel bir yazı dizisi olmuş. Emeğinize sağlık. Teşekkür ederim bu bilgiler için

 2. Avatarahmettavsan Reply

  Corona hakkında bilinen yanlışlara karşı güzel bir yazı olmuş. Teknodiji.com sitesine çok teşekkür ederim bu bilgileri paylaştığı için.

 3. AvatarMustafa Akan Reply

  Corona hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum çok teşekkürler eline sağlık güzel bi makale olmuş. İnşallah emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız

 4. AvatarDidem Özkan Reply

  Corona hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum çok teşekkürler eline sağlık güzel bi makale olmuş. İnşallah emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız

 5. AvatarAhmet Reply

  Coronayla ilgili güzel bir yazı olmuş bu dönemde dikkat etmemiz gerekiyor bilgilendirme yazısı için teşekkürler

 6. AvatarAhmet çetin Reply

  Coronayla ilgili güzel bir yazı olmuş bu dönemde çok dikkatli olmalıyoz bilgilendirme yazısı için teşekkürler

 7. AvatarNihal Reply

  Koranaya karşı alınacak önlemler yazılmış ve çok memnun kaldım yazıdan herkes bu önlemleri almalı

 8. AvatarHarunn Reply

  Corona hakkında çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Yanlış bildiğim şeyleri artık doğru biliyorum teşekkürler

 9. AvatarBüşra Çoban Reply

  Artık elimizden ne ıhlamur, ne su düşmez oldu. Zencefil, zerdeçal ve bal ile karıştırıp için … İyi geliyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir