Koronavirüs ve Bağışıklık Sistemi

Koronavirüs ve Bağışıklık Sistemi

Koronavirüs ve Bağışıklık Sistemi;  Son aylarda dünyada hızla yayılan ve vücudu etkisi altına alan bu virüs çok tehlikelidir. Ölümlere yol açan bu virüs alacağımız tedbirlerden daha kuvvetli değildir. Corona virüs bağışıklık sistemimizi ele geçirmek isteyen bir tip virüstür. Corona virüs solunum yoluyla bulaşan bir tür hastalıktır ve bu hastalığı atlatmak için en önemli anahtar bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar bu hastalığa daha çabuk yakalanmakta ve hastalığı atlatma konusunda zorlanmaktadır. Bağışlık sisteminin güçlü olması insanların elindedir. Dengeli ve düzenli beslenmeyle bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanlarda vücuda yayılması daha kolaydır. Kronik hastalığı olan insanlarda bağışıklık sistemi daha zayıftır. Kronik hastalığı olan insanlar risk grubundadır. Özellikle kronik hastalığı olan insanların bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir.

Corona Ve Bağışıklık Sistemi

Corona virüs dünyayı ele geçirmiş durumdadır. Virüse yakalanmamak için insanların bağışıklık sistemi kuvvetli olmalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için bir çok yol vardır. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyet uygulanabilir. Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sebze ve meyveler A vitamini açısından zengin, antioksidan kaynaklı besinlerdir. Fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller E vitamini açısından zengin olmakla birlikle güçlü antioksidan içerir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, limon, portakal, mandalina, kuşburnu gibi C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Koronavirüs ve Bağışıklık Sistemi

Yeterli uyku ,stres ve gerginlikten uzak durmak, hijyen kurallarını yerine getirmek, sigara ve alkolden uzak durmak kısaca sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek yaşamak bağışıklık sistemimiz için önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenmek, öğün atlamamak, yeterli sıvı almak, protein alarak beslenmek, sebze ve meyve yemek bağışıklık sistemi için önemlidir. Vücudu dinç tutar. Corona virüse yakalanmamak için evlerimizi bol bol havalandırmalı ve evde kendimizi izole etmeliyiz. Bağışıklık sistemi vücudun savunmasıdır. Savunma ne kadar güçlü olursa vücut da o kadar güçlü olur. Virüslerin vücudumuza girmesini engellemek için dirençli olmamız gerekmektedir. Kötü beslenmek, sürekli işlenmiş gıda yemek, raf ömrü uzun olan ve katkı maddesi içeren yiyecek ya da içecek tüketimi bağışıklık sisteminin düzenini ve dengesini kötü yönde etkiler.

İlgili Başlıkla Benzer Bir Diğer Yazımız: Korona Aşısı ve Geleceğinde Yaşanacaklar


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir