Korona İçin Alınabilecek Bireysel Önlemler Nelerdir? 

Korona için alınacak bireysel önlemler oldukça önemlidir. Korona virüsü tüm Dünya’da şu ana kadar yüz binlerce insanın ölümüne ve milyonlarca insanın hastalanmasına neden olmuştur. Henüz bir tedavisi ve aşısı olmadığı için bireysel ve toplumsal çapta birtakım önlemler alınarak, hastalığa daha çok kişinin yakalanması engellenmeye çalışılmaktadır. Bu noktada alacağımız bireysel tedbirlerle kendimizi ve sevdiklerimizi bu hastalıktan koruyabiliriz. 

Elleri Sık Sık Yıkamak 

Ellerinizi sık sık ve en az 20 saniye olacak şekilde yıkayarak, ellerinizden hastalık kapma ihtimalinizi önleyebilirsiniz. İnsan gün boyunca birçok yüzeye elleriyle temas etmektedir. Özellikle ATM’ler, kapı kolları, asansör düğmeleri gibi bir çok kişinin temas ettiği yüzeyler hastalığın yayılmasını sağlayabilmektedir. Para, alışveriş poşetleri, gibi elden ele dolaşan nesnelerden de hastalık bulaşabilmektedir. Korona virüsü korunma yolları içerisinde el yıkamanın önemi büyüktür. Bu nedenle herhangi bir şeyle temas ettiğinizde hemen ellerinizi yıkayarak hastalık riskini azaltabilirsiniz. Ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda dezenfektan ya da kolonya gibi alkol bazlı ürünlerden yararlanabilirsiniz.  

Sosyal Mesafe 

Doktorların ve devlet yöneticilerin bu süreçte en çok vurguladığı konulardan biri sosyal mesafedir. Sokakta, işyerlerinizde insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe bırakarak, hastalığın yayılmasını engelleyebilirsiniz. Korona virüsü insandan insana bulaşmaktadır. Öksürükle, hapşırık esnasında etrafa yayılan virüsler başka insanlara ulaşarak hastalığın yayılmasına yol açar. 1 kişi hastalığı binlerce kişiye bulaştırabilmektedir. Bu dönemde sarılma, öpüşme gibi yakın temaslardan özellikle kaçınmalıyız.  

Evde Kalmak 

Zorunlu bir işimiz ya da ihtiyacımız olmadıkça evden çıkmamalıyız. Eğer çalışmak zorundaysak işyerinde korona virüsünden korunma yolları açısından gerekli önlemleri almalıyız. Özellikle el yıkama, sosyal mesafe kurallarını uygulamalıyız. Havaların ısınmasıyla insanlar kendilerini dışarı atabilmektedir. Fakat böyle bir hastalık gerçeği varken birkaç ay bu etkinliklerimizi ertelemeliyiz. İşin ne kadar ciddi olduğunun farkına varabilmek için hastaların ve sağlık görevlilerin yaşadıkları zorlukları TV, sosyal medya aracılığıyla takip edebilirsiniz. İnsanlar zorunlu olmadıkça evden çıkmaya devam ederse birçok kişi daha hastalığa yakalanabilir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi yüzbinlerce insanın aynı anda hasta olduğu zaman, kaliteli bir sağlık hizmeti sunacak alt yapısı bulunmamaktadır. Birçok ülke ek hastaneler inşa etmektedir. Avrupa’da bile hastalar yerlerde yatmaktadır. Hastalar sevdiklerine telefonla veda etmek zorunda kalmaktadır. Çünkü refakatçi olarak hastaların yanına girmeniz, bulaşıcılıktan dolayı mümkün olmamaktadır.  

Bireysel Tedbirlerin Önemi 

Herkes kendi tedbirini alabilirse bu hastalıkla baş edilebilir. Bu konuda çevremizi bilinçlendirmeliyiz. Dünya’da hiçbir ülke durduk yere bütün fabrikalarını, şirketlerini, lokantalarını kapatıp herkesi eve kapatmaz. O kadar ciddi bir noktaya gelinmese şu anda bir çok kişi işsiz kalmış ya da evden çalışıyor olmazdı. Bu nedenle mecbur olmadıkça evlerimizden çıkmayalım. Daha güzel günlere ulaşabilmek için bilinçli davranalım.  

 

İlgili Başlıkla Benzer Bir Diğer Yazımız: Koronavirüs ve Yenitip Koronavirüse Karşı Yapılması Gerekenler


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir