Korona Aşısı ve Geleceği

Korona Aşısı ve Geleceği

Korona aşısı henüz tam anlamıyla bulunmadı ancak, Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkileyerek pandemiye dönüşen yeni tip korona virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Hızla tüm dünyaya yayılarak ani ölümlere sebep olan bu virüs uzun süredir tüm dünyayı meşgul etmektedir. Bilimsel çalışmalar yeni tip virüse karşı aşı geliştirmeye yönelik (korona aşısı) yoğun bir şekilde sürmektedir.

Dünya genelinde vaka sayısı 25 milyonun üzerine çıkmış durumdadır. Bu süreçte 850 binden fazla kişi yaşamını kaybetti. Salgın özellikle yaşlılar, belli başlı kronik rahatsızlıkları olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde etkisini fazla göstermektedir. Vakaya yakalanan bazı hastalarda hiçbir belirti göstermemektedir. Belirti gösteren hastalarda yüksek ateş, aşırı yorgunluk ve kuru öksürük en yaygın belirtiler arasındadır.

Çok hızlı yayılma potansiyeline sahip salgın solunum ve temas yoluyla bulaştığı için sosyal mesafe, hijyen ve maske öncelikli tedbirler arasındadır. Koronaya yakalanan bir kişi belirtileri göstermeyebilir. Bu nedenle yakalanan veya yakalanmayan her bir birey risk altında olduğu için herkesin bu tedbirlere uyması gerekmektedir.

 

Korona Aşısı ve Geleceği

Aşı Çalışmaları

Dünyada bilimsel çalışmalar aşıyı bulma konusunda yarış halindedir. Farklı ülkelerin üniversitelerinden araştırmacılar aşı deneyleri yapmaktadır. Almanya’da aşı geliştirilmesi için çalışan Biontech şirketi, İngiltere’de Oxford Üniversitesi, ABD’DE Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bunlardan önemli birkaç merkezdir. Bunun dışında ülkemizde de salgın için aşı çalışmaları yapılmaktadır. Biontech ve ABD’li ortağı Pfizer aşı çalışmaları ile önde gelen merkezlerden biridir. Aşı denemelerini binlerce denek üzerinde yaptıkları çalışmaları denek sayısını daha da artırarak devam ettirmeyi planlıyorlar. Aşının etkisi, olası yan etkileri ve tedavi için gerekli olan dozu belirleme gibi faktörler netleşene kadar deneylere devam edilmektedir.

Aşı çalışmalarında önemli çalışmalar yapan Oxford Üniversitesi profesörü Sarah Gilbert söz konusu grip olunca her derde deva bir aşı geliştirilmesinin imkansız olduğunu ifade etti. Coronaya karşı aşı geliştirmenin olası olduğunu ifade etti.

 

Korona Aşısı ve Geleceği

Salgına Karşı Seferberlik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı çalışmaları konusunda hem dünyada hem de ülkemizdeki gelişmeleri basın toplantılarıyla ara ara paylaşmaktadır. Aşı çalışmalarını takip ettiklerini belirterek bu çalışmaların önemli bir aşamada olduğunu ifade etti.

Geçmişte yaşanan pek çok pandemi süreçleriyle mücadelede aşı geliştirildi. Tedavi amaçlı olan aşıların bulunması geçmişte yıllarca sürüyordu. Fakat dünyadaki değişim hızı bu yeni tip virüs için üzerinde çalışılan aşıların da bulunma hızını etkiledi. Yayılmaya başladığından beri üzerinde yoğun bir şekilde çalışılarak aşı geliştirme faaliyetleri sürmektedir. Tespit edildikten kısa bir süre sonra aşı geliştirme çalışmaları başlatıldı. Henüz tam olarak tedavi edici bir aşı bulunmasa da umut verici bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Tüm dünya salgın ile mücadele vermektedir. Bu süreçte ekonomik, toplumsal ve bireysel düzeyde salgının etkisini kıracak önlemler de alınmaktadır. Diğer taraftan ülke ekonomisine olumsuz etkilerini kıracak çalışmalar da sürmektedir.

İlgili Başlıkla Benzer Konumuz; Korona Aşısı ve Geleceğinde Yaşanacaklar


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

3 Comments

  1. AvatarMehmet Talha Aynacı Reply

    Bu virus aşısı çıktı allaha şükür ama hala hiçkimse kurallara uymuyor 900 vakaya kadar düştük ama maske takmama ve sosyal mesafeye uymadılar 4000 vakaya çıktık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir