Korana Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir

Bilindiği üzere, Yeni Koronavirüs özellikle ağız, göz, burun teması yoluyla doğrudan ya da dolaylı olarak yayılan ve solunum yolu enfeksiyonu yaratan bir virüstür. Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs den korunmak için neler yapabiliriz bu başlık altında siz değerli okurlarımıza paylaşmak istedik.

Yeni Koronavirüsten Korunma Yolları

  • Özellikle el hijyenine dikkat edilmeli, eller iyice temizlenmeden ağıza, buruna ya da göze temas edilmemelidir. Eller, düzenlik aralıklarla su ve sabunla en az 20 saniye sürecek şekilde yıkanmalıdır. Su ve sabuna erişim olmadığı hallerde el antiseptiği gibi temizleyicilerle sıklıkla temizlenmelidir.
  • Kapı kolları ve masa yüzeyleri gibi sık temas edilen alanların hijyenine ayrıca dikkat edilmelidir.
  • Kağıt mendiller, yalnızca bir kez kullanılmalıdır.
  • Hapşırırken veya öksürürken ağız ve burun mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı ile kapatılmalıdır.
  • Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık alanlardan kaçınılmalı ve yaşanan kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
  • Bağışıklık sitemini güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, çiğ ya da iyi pişirilmemiş hayvansal gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

 Tüm bu bahsettiğimiz başlıklar bireysel önlemler olup;

– Son 14 gün içinde enfeksiyonun görüldüğü ülkelerden birinden gelindiyse yada bu belirtiler ( öksürük, ateş, nefes alma zorluğu ) gibi bulguların biri yada bir kaçı var ise cerrahi maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sağlıklı Günler Dileriz..

 


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir