Jailbreak

Jailbreak Uygulaması Nedir – Kullanım Alanlanları ve IOS Güncellemesi

Jailbreak Uygulaması Nedir ?

Jailbreak iPhone Dünyasında Fazlaca Duyulan Terimi Bu yazımızda ele aldık işte çıkan sonuçlar;

Jailbreak uygulaması Apple firması, ürettiği yazılımı olan iOS konusunda fazlasıyla güvenilir olarak biliniyor. Yani firma, sistemin dış saldırı almasını engellemek ve olabildiğince beklenilen performansında çalışabilmesi için yazılım sistemlerini son derece dış tehlikelere kapalı hale getiriyor. Bu yöntem, virüs gibi tehlikelere karşı son derece başarılı bir sistem olsa da çeşitli eleştirilere de maruz kalabiliyor. Nitekim kullanıcılar, işletim sisteminin yeterince özgür olmamasından şikayetçi olabiliyor.

Jailbreak diye adlandırılan unsur, aslında iOS sistemine erişimin artırılması anlamına geliyor. Bu yöntemle iPhone kullanıcıları telefonlarındaki sistemde çeşitli özgürlüklere kavuşabiliyor. Apple, normal şartlarda App Store üzerinde mevcut olmayan herhangi bir uygulamanın iOS işletim sistemi temelli bir cihaza indirilmesine izin vermiyor. Ancak bu uygulama ile kullanıcılar bunu cihazlarında yapabilecek konuma geliyor.

Uygulamanın Negatif Yanları ve Eleştiriler

Kullanıcılar açısından işletim sisteminin bu ölçüde özgürleştirilmesi çeşitli soru işaretleri de doğuruyor. Konu hakkında bilgi edinmeyenler için Jailbreak bir korsan yazılım olarak nitelendirilebiliyor veya Jailbreak işlemi aracılığıyla çeşitli üçüncü parti yabancı uygulamalar da kullanılabiliyor. Bu da temelde işletim sistemini özgürleştirerek erişimi genişletmeyi amaçlayan bir unsurun olumsuz anlamda tepki çekmesine sebep oluyor.

Bunun yanında olumsuz anlamdaki en büyük husus ise elbette son derece korunaklı olan Apple işletim sistemini açık hale getirdikten sonra olabilecekler. Elbette iOS sistemini özgürleştirmek birçok avantaj doğursa da bu unsur aynı zamanda dış tehlikelere karşı korumayı da ortadan kaldırabiliyor. Bu anlamda Apple’ın temel olarak sağladığı güçlü koruma da Jailbreak ardından ortadan kalkabiliyor. Yani kötü niyetli her türlü içerik, virüs gibi tehlikelere iOS işletim temelli cihazınız daha müsait hale gelebiliyor.

Bir başka dezavantaj olarak ise işlemci ve RAM ömrü unsuru geliyor. Jailbreak sistemini kurarken, bazı yazılımlar da indirmek gerekiyor. Bu yazılımlar sürekli arka planda çalışması gereken yazılımları oluşturuyor. Bu da elbette pil ömrünün kısalmasına yol açabiliyor.

Jailbreak Neler Sunuyor? Jailbreak Yaptıktan Sonra Ücretli Uygulamalar Ücretsiz Mi Oluyor?

 

Kullanıcılar Jailbreak ile ilgili özellikle bu noktayı fazlasıyla merak ediyor. Ancak Apple Store’da ücretli olarak bulunan uygulamaları ücretsiz sunmak gibi bir işlev belirlemiyor.

Uygulama çalışma sisteminde, aynı Apple Store gibi temelinde bir mağaza olan Cydia cihaza indiriliyor. Burada Apple’ın cihazınızda kullanılmasına izin vermediği uygulamalar kullanılabilir durumda bulunuyor. Birçok uygulama ücretsiz olarak yer alsa da mağaza içerisinde ücretli olan uygulamalar da bulunuyor. Bu sebeple de Jailbreak’de  Apple Store uygulamalarını ücretsiz hale getirmiyor. Peki ne gibi avantaj sağlıyor? Bunun cevabı olarak iOS üzerinde kullanıcıların birçok ekleme yapmasına olanak tanınıyor. Şu anda da yapılabilir halde bulunan operatör ismi değiştirme gibi basit bir örnekle beraber pek çok farklı imkân da Jailbreak ardından mümkün oluyor. Buradaki temel nokta, kullanıcıların beklentisi oluyor.

 Bu yazıdaki başlıkla benzer bir diğer yazımız: iOS 13.7 ve Detaylı Tanıtımı


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir