iOS 13.7 ve Detaylı Tanıtımı

iOS 13.7

Apple, iOS’un 13’ün son versiyonu olan ve 14 gelmeden önceki son güncellemeleri içeren İOS 13.7’yi piyasaya sunuyor. Bir süredir beklenen ve 13. Serinin son versiyonu olan İOS 13.7 ile kullanıcılar farklılıklar bekliyor. Özellikle performans anlamında iyileştirmelerin sunulması destek merkezlerine iletilmiş bulunuyor. Aynı zamanda daha önceki versiyonlarda rastlanan güvenlik açığı probleminin de çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığı merak ediliyor.

13.7 güncellemesi, genel güncellemelerden farklı olarak özellikle tüm dünyayı etkilemiş olan Covid-19 ile ilgili bir hizmet sağlıyor. Maruz kalma bildirimi olarak adlandırılan bu bildirimde, bireyler Covid-19 pozitif hastalarla temasa geçtiği zaman telefonlarından uyarı alıyorlar. Yani bir kişi Coronavirüs ile enfekte olmuşsa ve iOS 13.7 kullanıcısı bu durumdan haberdar değilse, telefonu yardımıyla bu durumu öğrenebiliyor. Salgının gitgide yayıldığı ve birçok ülkenin büyük önlemler almak zorunda kaldığı bu günlerde Apple firması geliştirdiği bu sistemle özellikle ABD başta olmak üzere zamanla farklı ülkelerde de hastalıktan korunmaya yardımcı olmayı amaçlıyor. İkinci parti uygulamalarını aradan kaldırarak bizzat iOS temelli cihaz kullanan kullanıcılara bildirim gitmesini hedefleyen 13.7 versiyonu, şimdilik sadece belirli eyaletlerde deneniyor.

iOS 13.7 ve Detaylı Tanıtımı

iOS 13.7

iOS 13.7 ve Beklentiler

iOS 13.7 ile ilgili şimdilik en büyük yenilik Covid-19 güncellemesi gibi görünüyor. Dünyayı kasıp kavuran ve karantinalara, kapatmalara yol açan Coronavirüs etkisini hala sürdürüyor. Bireylerin sosyal yaşamları, çalışma hayatları gibi birçok alan artık Coronavirüs etkisi düşünülerek belirleniyor. Sosyal hayat Coronavirüs tedbirleri kapsamıyla mesafe ve maske gibi kurallar göze alınarak gerçekleştiriliyor.

Apple da bu anlamda iOS 13.7 ile önemli bir yenilik sağlamış oluyor. Virüslü bir hastayla temas eden kişi, bu bildirim sayesinde bilgiye erişebiliyor ve bundan sonraki adımlarını kararlaştırabiliyor. Önemli bir yenilik olan maruz kalma bildiriminin ise Türkiye’de kullanılması mümkün değil. Türkiye’de kullanılamayacak olan maruz kalma bildiriminin özellikle ABD gibi vakaların yoğun yaşanıldığı ülkeler düşünüldüğü zaman ise sosyal hayat içinde büyük önem taşıyacağı varsayılıyor. Maruz kalma bildirimi güncel olarak Amerika’nın Washington, Maryland, Nevada ve Virginia gibi bazı eyaletlerinde kullanıma sunuluyor. Apple ise, bu noktaların ilerleyen günlerde genişletileceğini ve farklı bölge ve ülkelerin ekleneceğini öngörüyor.

iOS 13.7 Versiyonu ile Gelen Değişiklikler

Yeni versiyon ile gelen en büyük yenilik olarak elbette Coronavirüs kapsamındaki bildirim gösteriliyor. Ancak 13.7 versiyonundaki en büyük güncelleme bu olmakla beraber, tek güncelleme bu olmuyor. Özellikle 13 versiyonlarında yaşanan hataların düzeltilmesi de bu güncelleme içerisinde sunuluyor. Aynı zamanda genel anlamıyla sistem iyileştirmeleri de 13.7 versiyonunda güncelleniyor.

Yeni gelen değişikliklerde iOS 13 ve 13.1 gibi versiyonlarda bulunan güvenlik açığı problemine de rastlanmıyor. Güncellemeyle beraber bu anlamda güvenilir bir kullanım sağlanıyor. Özellikle Covid-19 kapsamında büyük yeniliklere imza atan 13.7 güncellemesi kullanıcıların beğenisini kazanacak ve gündelik hayatta farklılık yaratacak gibi görünüyor.

İlgili Konuyla benzer bir diğer yazımız; Ipad Pro 2020 Tanıtım ve Özellikleri


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir