GMSTR - Gümüş - Gümüş Hisse

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? 

GMSTR – Gümüş Borsa 

QNB Finansbank tarafından çıkarılan ve gümüş fiyatları/ gümüş fiyat endeksi ile belirlenen yatırım fonuna GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu denir.

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu son yıllarda karşımıza çıkan bir yatırım fonudur. QNB Finansbank tarafından çıkarılmıştır. Fona adını gümüşün kısaltması olan GMS vermiştir. Bunun yanında Türk Lirasından dolayı da sonuna TR eklenmiş ve GMSTR olarak belirlenmiştir. Zaman zaman borsada GMSTRF şeklinde kullanım olmasının nedeni de Finansbank tarafından çıkarılmış olmasıdır.

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? 

GMSTR – Hisse Senedi – Gümüş Fonu Borsa

Fonun sahip olduğu isin Finans Portföy Borsa Yatırım Fonu olmaktadır. Borsa Yatırım Fonu baz alınarak 15 saniyede bir hesaplama yapılmaktadır. GMSTR ve borsa için büyük bir paydadır. Gümüş fonu ilk olarak 2012 yılında ortaya çıkmış ve işleme alınmıştır. Fon elde tutulduğu takdirde yıllık binde 47 oranından fon yönetim maliyeti kesilecektir. Bu kesilen tutar QNB Finansbank’a gitmektedir.Fonun toplam pay miktarı 20 milyondur. T+2 işlem süresi ifadesi, gümüş hissesi almanız durumundan hemen para banka hesabınızdan kesilmektedir. Ancak ütünü satarsanız paranız hesabınıza 2 gün sonra yatmaktadır.

Siz fon aldığınız zaman Gümüş yatırım fonu sizin için fiziki olarak 6 buçuk gram gümüş almaktadır. Bir GMSTR fonu 6 buçuk gram gümüştür.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu GMSTR Nereden Alınır?

Gümüş Borsa Yatırım Fonu GMSTR nereden alınır sorusu ise en çok merak edilenler arasındadır. 6 buçuk gram fiziki gümüşe karşılık gelen borsa yatırım fonunu, borsada hisse senedi gibi alabilirsiniz. Bu nedenle borsa üzerinde açık herhangi bir yatırım hesabı ile gümüş Borsa Yatırım Fonu alabilirsiniz. Bunun yanında her banka üzerinden de GMSTR alabilirsiniz.

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? 

GMSTR – Gümüş Hisse – Gümüş Borsa

Gümüş Borsa Yatırım Fonu’nun Avantajları

Gümüş Borsa Yatırım Fonu avantajları ile birlikte gelmekte.

  • Gümüş ve altın fiyatları sürekli olarak yükselip düşmektedir. Birbiri arasındaki fiyat farkı XAU/XAG yani Altın/Gümüş Fiyat Oranı grafiği ile takip edilmektedir. Altında yaşanan kalıcı artışların olması için gümüşünde yükselmesi gerekmektedir. Kısacası altın yükseldiğinde gümüş yükselirken, aynı şekilde gümüşte yaşanan hareketlilik altına da yansımaktadır.
  • Gümüş ithal edilen bir üründür. Uluslararası değeri dolar üzerinden belirlenmektedir. Dolayısı ile gümüş yatırımı bira da dolar yatırımı olarak algılanmalıdır. Her ne kadar gümüş fonu yatırım TL üzerinden yapılsa da Gümüş Borsa Yatırım Fonu endeksi dolar ile beraber hareket etmektedir. Bu nedenle Gümüş Borsa Yatırım Fonu’na yatırım yapanlar doların yükselmesine de yatırım yapmaktadırlar
  • Bunların yanında Gümüş Borsa Yatırım Fonu kolaylıkla alınıp satılabilmektedir.

    GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? 

    Gümüş Yatırım – Gümüş Yatırım Fonu – Gümüş Hisse – Gümüş

Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nereden Alınır ve Satılır?

Gümüş Borsa Yatırım Fonu nereden alınır sorusu ise diğer bir merak edilen sorudur. Herhangi bir banka üzerinden hisse senedi alım ve satım hesabınız varsa ya da herhangi bir aracı kurum hesabınız bulunuyorsa kolay bir şekilde GMSTR alıp satabilirsiniz. FMSTR veya sonuna F eklenmiş BİST kodu ile gümüş alım satımı yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Başlıkla Benzer Bir Diğer Yazımız: Hisse Senedi – TSKB – Aselsan hisse 2017 ‘de Kazandıracak Hisseler


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir