Elon Musk’un Neuralink Cihazı

Elon Musk’un (Neuralink) Cihazı Tanıtımı

Neuralink Cihazı Nedir?

Elon Musk adını daha çok kurucusu olduğu Tesla ve SpaceX şirketleri ile duyuyorduk. Fakat geçtiğimiz günlerde bir diğer şirketi Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünü tanıtarak bir anda gündeme oturdu. Musk ve ekibi bu teknoloji ile insanlık tarihine damga vuracak ve yeni bir çağın başlangıcını yapacak gibi duruyor.

Elon Musk ve ekibi tarafından geliştirilen SpaceX’in yeniden kullanılan roketleri ve Mars Projesi, Tesla’nın otonom sürüş sistemleri ve elektrikli otomobili zaten büyük yankı uyandırmış bulunuyordu. Şimdi de insan beynini bilgisayara bağlayan Neuralink ile şirket, bir kez daha insanlık tarihinin kırılma noktalarından birisini gerçekleştireceğe benziyor.

Elon Musk'un Neuralink Cihazı

elon musk, Neuralink

Uzun yıllardır insan beynini bilgisayara bağlamak üzerine çalışmalar yapılıyordu. Neuralink bütün bu birikimi somutlaştıran ve ticari forma getiren ilk şirket olmayı başardı. Yakın gelecekte Neuralink tarafından geliştirilen beyin bilgisayar arayüzleri tıpkı akıllı telefonlar gibi yaygın teknolojilerden birisi olabilecek. Cihaz, işitme cihazlarına benzer bir forma sahip ve geleceğin teknolojilerini bambaşka bir yöne çevirebilir.

Neuralink’in Öne Çıkan Özellikleri

Elon Musk ve ekibinin geliştirmiş olduğu beyin-bilgisayar arayüzünün öne çıkan bazı özelliklerine baktığımızda şunları görüyoruz:

 • Batarya ömrü 1 gün olacak.
 • Yalnızca 23 mm çap ve 8 mm kalınlıkta olacak.
 • Her bir cihazda 1024 elektrot yer alıyor.
 • Elektrotların beyne ulaşan kablolarının kalınlığı, saç tellerinden bile ince.
 • Bluetooth ile çalışıyor.
 • Basınç, sıcaklık gibi verilerin ölçümünü yapıyor.
 • Seri üetime geçilerek tüketiciye sunulması amaçlanıyor.
 • Cihazın takılması için anestezi ile uyutulmaya gerek yok.
 • Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay uygulanabilirliği var ve dakikalar içerisinde uygulanabiliyor.
 • Enfeksiyon riski bulunmuyor.
 • Uzun kablolar, büyük kasklar ve dev sensörler yer almıyor.
 • Neuralink, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleriyle, yani düşüncelerle kontrol edilebilmesine imkân veriyor.

Özellikleri ile benzersiz bir deneyimin kapılarını aralayan Neuralink’in önündeki en büyük engel ise klinik testler. İnsan vücuduna yapılacak olan bu elektronik müdahalelerin herhangi bir tehlikeye yol açmadığının kanıtlanması gerekiyor. Şirket, şu günlerde klinik testlere başlamış durumda. Araştırmalar esnasında kullanıcıların klinik semptomları takip edilecek ve cihaz, son formunu buna göre alacak.

Bugüne kadar bu tür çalışmalar sadece laboratuvarlarda deney olarak yapılmıştı. Bilim kurgu filmlerinde yer bulmuştu. Elon Musk’ın şirketi ise Neuralink ile tonlarca kabloyu, dev sensörleri cihazdan arındırdı. Neuralink yeni nesil bir cihaz olarak saç telinden dahi ince kablolara sahip bulunuyor.

Elon Musk'un Neuralink Cihazı

elon musk, Neuralink

Neuralink Beyin-Bilgisayar Arayüzünün Çıkış Tarihi

 

Neuralink cihazlarının öncelikli hedefi, herhangi bir nedenle fiziksel engele sahip olan insanlar. Bu cihazı kullanarak bireylerin bilgisayara bağlanan herhangi bir akıllı protezi kablosuz olarak düşünceleriyle kontrol edebilmeleri sağlanacak. Bu sayede engelli bireylerin daha rahat bir yaşama kavuşma imkânı olacak. Şu an için Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünün ne zaman piyasaya sürüleceği net değil. Klinik testlere göre takvim çıkarılacak.

 

İlgili Başlıkla Benzer Yazımız; TOLED Nedir Nerelerde Kullanılır


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir