E-Scooter martı

E-Scooter – Martı ve Diğer E- Scooter Uygulamaları

E-Scooter – Martı ve Gelişimleri

Avrupa ve Amerika’da kullanımı yaygınlaşan ve bu anlamda yayılımını tüm dünyaya da sığdıran E-Scooter uygulamaları, Türkiye’de de büyük şehirler başta olmak üzere birçok şehirde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu girişimlerden Türkiye için en bilineni olan Martı, bu alandaki gelişimi sayesinde Türkiye’nin en bilinen ve sıklıkla tercih edilen teknoloji firmalarından birisi haline geldi.

Elektrikli scooter hizmetinin hem çevre dostu olması hem yoğun trafikte tercih edilebilir olması gibi konular vasıtasıyla tercih edilebilirliği özellikle son dönemde hayliyle yükseldi.

Türkiye için de benzer durum geçerli hale geldi ve Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem’in 2017 yılında hayata geçirmiş olduğu elektrikli scooter uygulaması olan Martı İstanbul başta olmak üzere birçok farklı şehre de yayılarak başarısını gösterdi. Firma İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa ve Yalova’da güncel olarak hizmet veriyor.

E-Scooter – Martı ve Diğer E- Scooter Uygulamaları

E-Scooter martı


Martı Nasıl Kullanılıyor?

Elektrikli scooter faaliyetinin ülkedeki en önemli firması olan Martı uygulaması, kişiye en yakın noktada bulunan elektrikli scooter aracının telefondaki uygulama üzerinden temin edilmesi prensibine dayanıyor. Belirli bir süre dilimi içerisinde temin edilen bu araçlarda ücretlendirme de kullanılacak saate göre değişiyor. Ödeme aynı şekilde scooter aracın temin edildiği uygulama üzerinden yapılıyor ve böylece hızlıca bir ödeme gerçekleştirilmiş oluyor. Kişi kullandığı süre sonunda varmak istediği noktada scooter aracı kilitleyerek güvenli bir şekilde bir sonraki kullanıcı için teslim etmiş oluyor.

Çevreci bir yaklaşım da sağlayan scooter araçlar, bu anlamda da fazlaca tercih ediliyor. Özellikle araçların karbon salınımı ve hava kirliliğine etkileri gibi konular düşünülünce bireyler özellikle büyük şehirlerde uzun yürüme mesafelerinde sıklıkla elektrikli scooter tercih ediyor.

 

E-Scooter – Martı ve Diğer E- Scooter Uygulamaları

E-Scooter


Bu Gibi Uygulamalar Gelecekte Nasıl Bir Yer Tutuyor?

Şehirleşmenin ve nüfusun arttığı, trafik gibi temel bir problemin sorununun gündelik hayata git gide daha fazla etki etmeye başladığı büyük şehirler düşünülünce elektrikli scooterlar insanların hayatlarında gelecek dönemde sıklıkla yer alacak gibi duruyor.

Öncelikle çok basit ve kullanışlı bir araç olmasıyla ve uygulama yardımıyla temin edilebilmesinin kolaylığıyla kullanım sıklığı artmaya başlayan bu gibi uygulamalar, büyük şehirlerden yayılarak diğer şehirlere de sıçrayacak gibi görülüyor.

E-scooter konsepti büyük şehirlerde toplu taşımayla gidilemeyecek kadar kısa ancak yürünemeyecek kadar uzun olan mesafeler için hayat kurtarıcı oluyor. Bu gibi durumlarda uygulamalar yardımıyla en yakında bulunan elektrikli scooter kısa sürede kullanılabiliyor ve varılmak istenen yere ulaşılabiliyor. Aynı zamanda araçla alınacak mesafelerde de tercih edilebilen elektrikli scooterlar, benzin veya mazot kullanmamasıyla çevre dostu olmalarının yanında bireyleri özellikle büyük şehirlerde sıklıkla yaşanan park sorununu yaşamaktan kurtarıyor. Gelecekte kullanımının daha da artacağı ve farklı noktalarda yayılarak evirilebileceği öngörülen elektrikli scooter ve uygulamaları artık gündelik yaşamda da büyük bir yer tutuyor.

İlgili başlıkla benzer konumuz; TOLED Nedir Nerelerde Kullanılır


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

10 Comments

  1. AvatarNuman Reply

    Siteyi daha önce gördum iyiki tıklamısım skoter ile alakalı cok iyi bilgilendirici site tavsiye ederim

  2. AvatarSüleyman Reply

    Bu Scooter cok faydalı bir araç kısa mesafede çok işe yarıyor çok mantıklı olmuş bu sistemi çıkarmaları

  3. Avatarfurkan43 Reply

    martı günümüzde işimizi kolaylaştırıyor iyiki üretildi sürekli kullanıyorum daha da gelisecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir