Daha Hızlı Güçlenmek İçin 3 İpucu

Vücuttaki kas yoğunluğunun artmasıyla birlikte fiziki gücünüz de artmaya başlar. Su tutan bir vücut ile kolayca hacimlenmiş görünebilirsiniz. Bir anda balon gibi şişip daha kaslı da görünebilirsiniz ancak gerçek güç elde etmek için dikkat edilmesi gereken başka etkenler var.

  • ÇOKLU KAS ÇALIŞTIRAN EGZERSİZLER YAPMAK

Eğer çok zayıf bir vücudunuz yoksa (güç açısından) ve biraz olsun sporla ilgilenip kaslarınızı fark etmeye başladıysanız mutlaka çoklu kas çalıştıran Multi-Joint egzersizlerine başlamalısınız.

Çoklu kas çalıştıran egzersizler vücudunuzu normalden daha fazla zorlayacak ve hızlı güç toplamanıza kesinlikle çok yardımcı olacaktır.

45 dakikalık bir antreman sürenizi sadece kol ve omuz kaslarınız için harcamak yerine daha güçlü beslenip aynı zaman aralığı içerisinde bacak, omuz, kol, arka kol ve trapez çalıştırabilirsiniz. Tabi ki bütün kasları aynı anda ağır bir şekilde çalıştırmak iyi değil. Yapacağınız hareketler bazı kas gruplarınıza çok yüklenirken diğerlerini de formunda tutmaya yetecek kadar zorlayacak.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle egzersiz kabiliyetlerinizin üzerinde çalışma yapmadan ve sakatlanmadan antremanınızı bitirmektir. Limitlerinizi aşın! Ama sakatlanmaya varacak derece değil.

  • PERİYODİK ARTIRMA YAPMAK

Vücut her duruma uyum sağlamaya çalışır. Eğer sürekli aynı kilolar, aynı sayıda setler ve aynı sırada yapılan egzersizlerle çalışıyorsanız vücudunuz bir süre sonra alışacağından artık herhangi bir güç kazanımı yaşamamaya başlayacaksınız.

Kiloları artırıp setleri yoğunlaştırarak belli zaman aralıklarında vücudunuzu şaşırtmayı ihmal etmeyin. Unutmayın her zaman plato denilen düzlükler vardır. Bu düzlüklerde gelişme olmaz. Gelişimi devam ettirmek için bunlar aşmalısınız. Bu da daha fazla çalışmak daha fazla zorlamak anlamına geliyor.

  • DOĞRU ZAMANLAMA YAPMAK

Araştırmalar spordan önce cardio egzersiz yapmanın spor esnasında daha çok yağ yakımına neden olduğunu buldu. Amaçlarınıza göre bir hedef belirleyip abartmadan cardionuzu bitirdikten sonra ağırlığa geçin. Cardioda harcadığınız zaman çok artarsa ağırlık performansınız düşer.

Kas gruplarınızın dinlenmesi için onlara yaklaşık 48 saat izin vermelisiniz. Aşırı yükleme gelişimden çok gerilemeye neden olur. Belirli kas gruplarınızı bir gün, diğer belirli kas gruplarınızı bir sonraki gün çalışın.

Antremanınızı haftada 3 kez yapmaya gayret gösterin. Eğer yeterli zamanınız yoksa 1-2 gün gidip daha ağır çalışabilirsiniz.

Bu çalışmaları yaparken mutlaka bir uzman yardımı almayı ve kendinizi sakatlamayacak hareketler yapmaya özen gösteriniz!


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir