Camınıza Yapıştırın, Tüm Sesi Kessin

Günlük hayatta hiç sessiz bir anın özlemini çektiğiniz oluyor mu? İstanbul’da yaşayan biri olarak benim çok oluyor… Trafik sesi, yapım araçlarının sesleri, kornalar, sirenler, insanlar derken bir anlık bir sessizliği arıyorsunuz. Peki ya evinizin camına yapıştırıp bütün sesleri kesebilecek bir cihazınız olsaydı. Hem de sadece kuş seslerini duymayı seçebileceksiniz! Ne dersiniz?

Sono ile tanışın. Her ne kadar kendisi şimdilik hemen gidip satın alabileceğiniz hazır bir ürün olmasa da geliştiricisi Rudolf Stefanich sayesinde gerçeğe dönüşebilir. Peki nasıl çalışıyor?

Sono, camınızda dışarıdaki seslerin yol açtığı titreşimlerin tam tersine bir titreşim yolluyor. Bu titreşimleri anlık olarak ölçerek bunun tersine bir titreşim yolluyor. Böylece sesi ortadan kaldırmış oluyor. Devamlı olarak gelen sesleri azaltmak için ise yine aynı şekilde yaklaşık değerlere sahip titreşimleri anlayarak doğrudan tersine titreşim gönderiyor.

Kuş sesleri de aynı şekilde sürekli olan bir titreşim gönderiyorsa, ters çevirme işlemini o dalgaya uygulamıyor. Böylelikle sadece kuş seslerini duyabiliyorsunuz.

Sono, prototip denemelerinde başarılı bir şekilde 12 desibellik bir dalga kullanarak yaklaşık 30-80 DB aralığındaki sesleri çok azalttı. Henüz geliştirme aşamasında ve daha çok başlarda olan teknolojinin bir an önce sona gelmesi için bir çok kişi 4 gözle bekliyor.


Paylaş
Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir