bitcoin

Bitcoin’nin Yükselmesi ve 2021 Kripto Para Gelişimleri

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yönetiminin herhangi bir merkezi otoriteye bırakılmadığı ve elektronik ortamda kullanılan, geleneksel para birimlerinden farklı olarak Blockchain adı verilen teknolojiyle çalışan dijital para birimidir. Aracı kurumları, bankaları ortadan kaldırarak paraya doğrudan erişim sağlayan Bitcoin 2008 yılında ortaya çıkmış ve ortaya çıktığı günden bugüne çok büyük alanlara yayılmıştır. Bitcoin yine sayıldığı gibi hiçbir aracı kurum bulundurmamasından kaynaklı para transferini dijital olarak gerçekleştirmek bir kurumun varlığına gerek olmadan kolaylıkla mümkündür. 2017 yılına kadar bitcoin nedir diye sorulduğunda bilenlerin sayısı ne yazık ki çok azdı.

Bitcoin'nin Yükselmesi ve 2021 Kripto Para Gelişimleri

bitcoin- etheryum – ripple

Bitcoin, alım anlamında da kullanıcı bazında aslında çok basit bir temele dayanmaktadır. Nihayetinde internet erişimi olan herkes, Bitcoin satın alabilmekte ve bu anlamda yatırım yapabilerek farklı alanlarda Bitcoin kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Bir sanal para birimi olarak Bitcoin, 2008’den bu yana geleneksel paralarla yarışabilecek duruma gelmiştir.

2020 yılında ve önümüzdeki yıllarda bitcoin nedir sorusundan ziyade neler yapabileceğini izleyeceğiz gibi duruyor.

Bitcoin ve Dalgalanmalar

Bitcoin de piyasada değer kazanıp kaybedebilmekte ve yükselip düşüşe geçebilmektedir. Özellikle Mart ayından sonra yaşanan ve son günlerde devam eden yükseliş de bu durumlardan birisidir. Buna sebebiyet veren unsurlardan birisi Bitcoin Halving olarak adlandırılmaktadır. Blok ödülü olarak bilinen bu sistemde her bir blok ödülünden gelecek Bitcoin değeri değişmiştir; bu da yükselişlere yol açmaktadır. Bunun yanında birçok kurumsal yatırımcının Bitcoin alması ve alacağını beyan etmesi de yükselişi doğuran unsurlardan bir tanesidir. Özellikle büyük firmaların yatırımcılarının Bitcoin alacağını beyan etmesi, ekonomi ilgilileriyle beraber bu işe yeni başlayıp merak saran kişiler için de güven oluşturmakta ve Bitcoin alımı gerçekleştirilmektedir. Amerika’da Federal Rezervin Coronavirüs önlemleri dahilinde ek borçlanmaya gideceğini açıklaması da Bitcoin ‘in bu rallide artışa gitmesine sebep olmuştur.

Bitcoin'nin Yükselmesi ve 2021 Kripto Para Gelişimleri

bitcoin- etheryum – ripple


Bitcoin Yükselmesi, Bitcoin Neden Yükselir?

Bitcoin ‘in yükselmesi için farklı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazıları, para birimlerinde değişmelere yol açabilir. Enflasyon durumlarında ortaya çıkan panik hissiyatı ve geleneksel paranın değer kaybetmesi gibi durumlarda Bitcoin yükselişe geçebilmektedir. Yükselişe geçtiği durumlarda da yatırımcılarına kar kazandıran bir lider sanal para olma niteliği kazanmaktadır.

Bitcoin yükselirken buna sebep olan başka bir faktör de daha önce düşüş yaşamasının verdiği rehavetin ortadan kalkmasıdır. Büyük bir düşüşün ardından yaşanan panik havası ekonomik ortamda devreden kalkmakta ve bunun ardından Bitcoin yükselişe geçebilmektedir.

Bitcoin'nin Yükselmesi ve 2021 Kripto Para Gelişimleri

bitcoin- etheryum – ripple

Çeşitli kaynaklar Bitcoin için spekülasyonlar sonucu yükseldiği ifadesini de ortaya koymaktadır. Spekülatörlerin kaldıraçlı işlem olarak adlandırılan işlemleri meydana getirmeleriyle de Bitcoin ’in yükseldiğini duyuran bazı kaynaklar bulunmaktadır. Ancak dünyanın karşı karşıya kaldığı Coronavirüs salgınında yaşanan ani düşüşün ardından ana akımda kitlelerin bunu bir fırsat olarak görüp değerlendirebileceği fikri ve temel olarak yükselişin spot işlemlere dayandığı görüşü de piyasada benimsenmektedir. Coronavirüs, her para birimini etkilediği gibi kripto para Bitcoin açısından da hızlı ve ani bir düşüş yaratmıştır. Ancak spot işlem yapan bireysel yatırımcılar bu durumu aksi yöne çevirerek Bitcoin ‘in yükselişini sağlamıştır.

İlgili başlıkla benzer konu olan Bitcoin Geleceği (2021) Nasıl Şekilleniyor


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir