Bağışıklık Sistemi ‘ni Nasıl Güçlendirebiliriz – Neler Yapılabilir? 

Bağışıklık sistemi organlardan, dokulardan, hücrelerden ve proteinlerden oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi, çeşitli hücre ve proteinlerin ortak çalışması sonucu vücudu mikroplara karşı koruyan bir savunma sistemidir. Bu sistemin temel görevi vücudu hastalık yapan mikroplara karşı korumak ve zarar görmüş hücreleri yok etmektir. Bağışıklık sistemi bu işlemi yaparken, vücuda giren yabancı molekülleri tanır, kendisine ait olan dokuları bulur ve yabancı olan dokulara karşı savaşırken bir yandan da kendine ait olan yapıları korumaya çalışır. Bağışıklık sistemi, daha önce karşılaştığı zararlı dokuları tanıyıp, hafızasına kaydetmektedir. Bu sayede aynı mikrop ile tekrar karşılaştığında, kısa sürede onu yok etmektedir. Bağışıklık sistemlerindeki bozukluklar, bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kendi vücut sistemlerini güçlendirmek adına dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.  

Bağışıklık Sistemi 'ni Nasıl Güçlendirebiliriz - Neler Yapılabilir? 

bagisiklik sistemini güçlendirmek, bagisiklik sistemini güçlendirici, bağışıklığı güçlendirici, bağışıklık sistemini güçlendirmek, bağışıklık güçlendirici, bağışıklık sistemi güçlendirme,

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir ? 


Bütün
vücut sistemleri ile birlikte çalıştığı için sadece dengeli beslenerek değil, bütün sağlık önerilerine ve hijyen kurallarına uymak büyük önem taşımaktadır. Vücudunuzun bu sistemini güçlü tutmak için, kişilerin günlük yaşantılarında özen göstermesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Vücut sistemini daha güçlü bir hale getirmek için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 

-Sigara ve alkol kullanmamak 

-İdeal kiloya sahip olmak 

-Düzenli egzersiz yapmak 

-Stres yapmamak 

-El ve ağız hijyenine dikkat etmek 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar Nelerdir? 

Dengeli bir beslenme, kişinin sağlıklı kalmasında büyük bir rol oynamaktadır. Vücut sistemini güçlendirmek için balık, sarımsak, brokoli, kırmızı biber ve özellikle probiyotik besinler tüketilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:  

-Balık: Omega 3 kaynağı besinler, bağışıklık sistemi için büyük önem taşımaktadır. Balık omega 3 bakımından zengin olduğu kadar, protein ve selenyum minerali de içermektedir. Güçlü bir antioksidan etkisi yaratan bu ikili, kişileri hastalıklara duyarlı hale getirerek oluşabilecek hasarları büyük ölçüde azaltmaktadır. Birçok uzman özellikle mevsiminde haftada 2 ya da 3 kez balık tüketilmesini önermektedir. 

-Sarımsak: Tüm yemeklerinizde kullanabileceğiniz sarımsak, doğal bir antibiyotik etkisi ile sağlığınıza sağlık katmaktadır. Bünyenizi güçlendirmek için büyük bir önem taşıyan bu besin kişilerde meydana gelecek grip ve soğuk algınlığı gibi belirtileri azaltmada büyük bir etkiye sahiptir.

İlgili Konuyla Benzer Bir Diğer Yazımız;  Korona İçin Alınabilecek Bireysel Önlemler Nelerdir? 


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir