5 G Teknolojisi

5G Teknolojisi Nedir ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

5G Teknolojisi NedirHakkında Bilinmesi Gerekenler 

5G Teknolojisi çok daha hızlı veri transferi gerçekleştirilmesine imkân sağlayan telekomünikasyon servisidir. Mobil şebeke sağlayıcılarının ortak çalışmaları sonucunda internet kullanıcılarının hizmetine sunulmaktadır. Teknolojik gelişmeler ışığında mobil iletişim yöntemleri de değişmekte veya daha da ileri bir noktaya taşınmaktadır. Kullanıcılara kesintisiz ve hızlı bir ağ yapısı sunmayı amaçlayan telekomünikasyon şirketleri, bu alanda çalışmalarına devam etmektedir.

5G Teknolojisi Nedir ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

5 G Teknolojisi

5G hizmeti genel olarak bütün kullanıcılara ulaşmayı hedeflemektedir. Cihaz özelliklerine bağlı bir servis olarak kullanıma sunulmaktadır. Yani cihaz donanımı 5G için desteklenmiyorsa, kullanıcı hizmetten faydalanamayacaktır. Şuan test aşamasında olan fakat oldukça başarılı sonuçlar veren 5G için 2022 yılında tüm dünyada kullanımda olması planlanmaktadır. 

5G Teknolojisi ‘nin Avantajları 

5G Teknolojisi, kullanıcılarına oldukça hızlı internet hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Genel itibari ile frekanslarla kullanıma sunulmuş olan mobil internet hizmetleri 5G hizmetiyle yeni bir boyut kazanmıştır. İnternet erişimi için adeta devrim niteliğindedir. Büyük boyuttaki dosyaları anlık veya çok kısa sürede indirilmesine imkân tanır. Ayrıca internet kullanımı için herhangi bir kabloya gerek duymadan erişim sağlanır. Bu yönüyle kullanıcıların internet kullanımı sırasında hareket noktalarının genişlemesi demektir. 

5G servisi şuan kullanımda olan 4G servisine kıyasla yirmi kat daha hızlı bir şekilde hizmet sunmaktadır. Ayrıca geniş bant yapısı sayesinde internet kapsama alanı da genişlemiştir. Baz istasyonlarının teknik yapısı bu alanda iyileştirilmiş ve kapasiteleri arttırılmıştır. Bir diğer avantajı ise güç kullanımının dengeli bir şekilde gerçekleştirmesidir. Hücresel veriler ile erişim sağlanabilen ağ yapısı üzerinde birçok siteye aynı anda erişilmesi güç planını oldukça değiştirecektir.

5G Teknolojisi Nedir ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

5 G Teknolojisi

5G Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılabilir? 

5G Teknolojisi kullanım alanı hakkında sınırlar çizmek oldukça zordur. Özellikle robot teknolojisinin de hayatımıza girmesi ile internet hızının önemi artmıştır. Bu yüzden otomobil sektöründen tıp alanına kadar kullanılması oldukça beklenen bir durumdur. Kapsama alanın geniş olması, yerleşim merkezlerine uzak yaşam alanlarından da kullanılmasını sağlamaktadır. Bu da ticari rekabet şartlarının değişim göstergesidir. 

Cerrahi müdahaleler için uzaktan işlem yapılmasına olanak tanır. Doktor ve hasta arasında mesafe olsa bile uygun aygıtlar ile saliseler arasında sağlanan veri transferi ile gecikme olmadan işlem yapılabilir. 4K ve Ultra HD görüntülerine çok kısa sürede erişilmesi, sinema, sosyal medya ve TV alışkanlıklarını da oldukça değiştirmesi beklenmektedir. 

  

  İlgili Başlıkla Benzer Bir diğer Yazımız5G Teknolojisi ve Korona İlişkisi Nedir ?

  


Tekno Diji

TeknoDiji.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoDiji.com sitesi sorumlu tutulamaz.

2 Comments

 1. AvatarEric Reply

  Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at teknodiji.com…

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them – literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=teknodiji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir